Fenomén Harry Potter

14. listopadu 2023

Když byla v roce 1997 vydána první kniha, 'Harry Potter a Kámen mudrců', nastartovala celosvětovou čtenářskou horečku mezi dětmi i dospělými. Rowlingová dokázala vzbudit zájem o čtení u celé generace. Rowlingová propojila prvky fantasy, dobrodružství, mysteriózního a školního románu, čímž vytvořila jedinečný a poutavý příběh.
S více než 500 miliony prodaných knih a překladem do 80 jazyků se Harry Potter stal jedním z nejprodávanějších a nejvíce překládaných literárních děl v historii. Kniha otevřela diskuse na témata jako jsou přátelství, odvaha, volba versus osud a boj proti předsudkům.
Filmová série, která začala v roce 2001, patří mezi nejvýdělečnější filmové série všech dob. Filmy poskytly fanouškům viditelnou a detailní představu o světě Harryho Pottera, od Bradavic po Příčnou uličku. Svět Harryho Pottera byl rozšířen prostřednictvím tematických parků, výstav a muzeí po celém světě.
Harry Potter není jen literární a filmový fenomén, ale je to kulturní ikona, která překročila hranice žánrů a zeměpisných oblastí. Jeho vliv na literaturu, film a celou kulturu je nevyčíslitelný a bude pokračovat i do budoucích generací.

10 zajímavostí ze světa Harryho Pottera, které jste možná (ne)věděli (zdroj: www.svetkouzel.com)

  1. J. K. Rowlingová napsala první knihu o Harrym Potterovi, když byla svobodnou matkou a žila ze sociálních dávek.
  2. Postava Hermiony byla vytvořena podle samotné Rowlingové, která prohlásila, že byla "mnohem zlobivější" dítě než Hermiona.
  3. Série o Harrym Potterovi byla odmítnuta dvanácti různými nakladateli, než ji nakonec přijalo nakladatelství Bloomsbury.
  4. Danielu Radcliffovi, herci, který ztvárnil Harryho Pottera, bylo v době obsazení role pouhých 11 let.
  5. Knihy o Harrym Potterovi byly přeloženy do více než 75 jazyků, což z nich činí nejpřekládanější knižní sérii v historii.
  6. Filmy o Harrym Potterovi jsou nejvýdělečnější filmovou sérií všech dob, v pokladnách kin vydělaly přes 7,7 miliardy dolarů.
  7. Rowlingová uvedla, že postava Severuse Snapea byla inspirována jedním z jejích bývalých učitelů, který k ní byl "nenávistný".
  8. Zábavní park Harryho Pottera Čarodějný svět Harryho Pottera se nachází na Floridě i v Japonsku.
  9. Knihy o Harrym Potterovi byly v několika zemích, včetně Číny a Spojených arabských emirátů, zakázány kvůli zobrazování magie a nadpřirozena.
  10. Rowlingová uvedla, že vždy zamýšlela, aby byl Brumbál, ředitel Bradavic, gay, ale v knihách to nebylo výslovně uvedeno.

Navštivte HARRY POTTER BOOK DAY v Géčku!
MAGICKÝ VÍKEND pro všechny malé kouzelníky. Přijďte s námi oslavit výročí ikonické SÉRIE KNIH J.K.ROWLING.
Sobota 18. a neděle 19. listopadu - 13.00–18.00 hod

Po celý víkend SLEVA 20% NA CELÝ SORTIMENT HARRY POTTER v hračkářství Bambule POD TAJNÝM HESLEM: NEBELVÍR