Vysypaná mouka mlynáře Tománka

Mapa trasy

Naskenuj do mobilu
a ten tě provede trasou


Stáhnout mapu
Jsem mlynář Tománek z Kotalova mlýna v Krásném Poli. Už brzy tomu bude 300 let, co jsem tu mlel běloučkou mouku. V těch dobách to kolem našeho mlýna vypadalo jinak než dnes. Mešnicí teklo více vody díky dvěma velkým rybníkům. Vždy tu byla rokle a mouka se musela vytáhnout na vozech do kopce přes celé Krásné Pole. Silní koně si s nákladem museli poradit a tak se o ně chasa musela dobře starat.

Jednoho dne jsme měli vézt velký náklad mouky do vyhlášené pustkovecké pekárny. Chtěl jsem koňům přilepšit, aby měli dost síly. Ještě když jsme zapřahali, vypadali koně zdravě, ale v kopci už se nezdravě potili. Mysleli jsme si, že je to kvůli horku, které ten den panovalo. Snažili jsme se jim dát napít vody, ale bylo to čím dál tím horší. Vůz se kymácel ze strany na stranu, jak koně klopýtali a pytle s moukou z něj postupně odpadaly. Do kopce jsme sice vyjeli, ale koně tam pak pošli. Pekař nestihl napéct koláče na svatbu a sláva jeho pekárny upadla. Moje duše tak bloudí kolem Krásného Pole a nemůže dostát klidu. Pomůžeš mi?

Pomoz dosáhnout klidu mlynářovy duše

Vydejte se po trase a splňte všechny úkoly. Na konci Vás čeká sladká odměna.

Úkoly

ke stažení

1
2
3
4
5
6
7
8
9
1

Koně

Správná péče o koně je náročná. Mlynář Tománek se vyznal více v mouce než v koních, a tak jim svou neuvážeností způsobil koliku střev. O tom, co je pro koně vhodné a co není, se dozvíš z informační cedule na výběhu koní nad Kotalovým Mlýnem.

Koně z mlýna tehdy dostali k žrádlu:

1. voňavé seno 3. křupavou mrkvičku 5. trochu ovsa
2. ředkvičky 4. hrst barevných květů 6. na závěr i kostku cukru na přilepšenou

Přečti si ceduli na výběhu a napiš čísla těch pokrmů, které koním neměli dávat.

1 2 3 4 5 6

„Tak teď už vím, co se stalo. Já hlupák stará jsem chtěl koním přilepšit a na místo toho jsem jim ublížil. Ty jsi se před touhle cestou jistě posilnil zdravou svačinou a celou trasu projdeš bez újmy.“
2

Zeměměřiči

Na kraji cesty uvidíš bíločervený signalizační sloupek. Je to velmi důležitý bod pro zeměměřiče.

Přečti správně, jak se tento bod na sloupku nazývá:

a) Signalizační bod b) Trigonometrický bod c) Zhušťovací bod d) Vytyčovací bod

„Přesně v těchto místech jsme na koních začali pozorovat neklid. Za nedlouho poté je vylekalo další zvíře. Hned u dalšího bodu se dozvíš, jaké to bylo.“
3

Lovečtí psi

Nemocné koně snadno vyleká i jinak obyčejná situace. V těchto místech se ke svému velkému trápení ještě potkali s třemi loveckými psy. To, jaké rasy ti psi byli, se dozvíš ze zákazové cedulky.

Zjistíš to spojením písmen skrytých v číselné nápovědě. Trojciferné číslo rozklíčuješ tak, že jeho první číslice = řádek, druhá číslice = slovo na řádku, třetí číslice = písmeno ve slově. Pro ujištění jde o černě psaný odstavec začínající písmenem I.

411 183 573 333 725

„Naši koně byli k psům vždy přátelští a nebáli se. Už tady jsme byli varováni, že něco není v pořádku. Pospěš po cestě dál rovnou za nosem. Máš před sebou kus cesty!“
4

Vřesina

V místech bývalého hřiště, dnešního parku, které patří už pod jinou obec, nejsme náhodou. Vřesina má ve svém znaku právě tu kytičku, kterou dal mlynář Tománek na přilepšenou sežrat koňům. Pokud se pozorně díváš, poznal jsi květ vřesu.

V okolí parku je tento znak ukrytý na několika místech. Spočítej, kolikrát se znak v parku objevil (nápověda: cedule, nábytek, velkoobjemové nádoby)?

„Ó běda mě hlupákovi, co jsem to tenkrát provedl. Nemocné koně jsem hnal dál zkratkou přes Hadí kopec.“
5

Jan Nepomucký

Opět jsme se vrátili do Krásného Pole. Ve znaku této městské části je mimo slezskou orlici také svatý Jan Nepomucký. Ve znaku má nad hlavou svatozář tvořenou hvězdami.

Spočítej hvězdy v Janově svatozáři. Kolik jich je celkem?

„Ano ano, ani moje vroucí modlitby k tomuto svatému muži nezmírnily trápení našich koní. Vůz už se kymácel ze strany na stranu a začali jsme ztrácet první pytle s moukou.“
6

Panorama

V tomto místě byli koně velmi rozpálení horečkou. Mlynáři je chtěli schladit, ale neměli jak. V dnešní době se k chlazení, hlavně místností, používá klimatizace. Najdi ceduli, která slovo „klimatizace“ obsahuje. Ti čtyři koně nebyli hřebci, ale kobyly. Jmenovaly se: Černá, Mladá, Bělá a Stará.

Najdi v textu na té ceduli i jména dvou kobyl. Která to jsou?

„Když nám nepomohl jeden svatý, musíme poprosit dalšího. Třeba nám pomůže svatá Hedvika. Pospěš rychle ke kostelu.“
7

Kostel sv. Hedviky

Kostel svaté Hedviky v Krásném Poli byl dokončen až v prvním roce tohoto tisíciletí. Původní sochu patronky nahradila dřevěná. Dřevěná je i lavička k odpočinku. Obě řezby jsou doplněny kovovými prvky.

Spočítej, kolik kovových lístků a kolik květů zdobí obě řezby?

„Kobyly se u kostela trochu uklidnily a proto jsme pokračovali dále, abychom včas dovezli běloučkou mouku do Pustkovce.“
8

Památník padlých

Památník padlých z první světové války je už trochu omšelý. Ale i tak jsou na něm patrná jména padlých vojáků. Vzpomeň si, jak se jmenuje mlýn, odkud vyjel mlynář Tománek. I jeden padlý voják má příjmení stejné jako je v názvu mlýna.

Podívej se na pomník pozorně a napiš jméno (ne příjmení) toho správného vojáka.

„Vzpomínka na mlýn kobylkám moc nepomohla. Než jsme vyšli na kopec, poztráceli jsme většinu pytlů s moukou.“
9

Lípa

Mezi lípou republiky a lípou svobody je právě to místo, kde skonaly tři ze čtyř kobyl ze mlýna. Vytáhly sice vůz až k nejvyššímu místu v okolí, ale dál už nedošly. Mezi lípami je dřevěná socha. Tři srdce má právě za ty tři kobylky.

Podívej se na sochu pozorně a spočítej, kolika listy a kolika květy je ozdobená.

„To jsem rád, že jsi odvedl mou duši až sem, mohu se tak rozloučit s dušičkami kobylek. Ale stále nemůžu dojít svého klidu. Ještě zbývá dojít cestu, kterou jsme měli dovézt mouku až do Pustkovce.“

Zazvonil zvonec a pohádky je konec. A nebo ne?

Géčko – jsme na konci cesty. Za Géčkem už začíná Pustkovec, ale protože původní pekárna už tu není, na místo ní stačí dojít ke Géčku. Ze zadní strany je pekárna Globusu. Vůně pečeného chleba nebo koláčů se tu často krásně rozlíná. Možná budeš mít i štěstí a nějakého pekaře uvidíš, jak odpočívá venku na sluníčku.

Ty teď musíš najít správné místo, kde tě ocení za tvoji pomoc. Dojdi do Géčka a podle navigačních cedulek najdi kancelář Ostrahy centra. Můžeš jít i z ulice Spojovací a projít přímo personálním vstupem zezadu budovy (kolem pekárny). Tam je Ostraha centra, vždy ve střehu, připravena ohodnotit tvůj statečný čin! Po kontrole splněných úkolů budeš odměněn!

„Děkuji Ti statečný a odvážný zachránce. Konečně může moje duše dojít klidu. Byla to ale dlouhá cesta! A pamatuj, jak je důležité nekrmit koně za ohradami. S úctou, tvůj mlynář Tománek!“